پاورپوینت خانه

پاورپوینت خانه

پاورپوینت خانه

.

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود پاورپوینت با موضوع خانه

(درس معماری اسلامی)

 در قالب ppt ودر18اسلاید، قابل ویرایش

برشی از متن تحقیق: 

  • واژه ی خانه که امروزه مصطلح است در گذشته به اتاق اطلاق می شده است, اتاق خصوصی را (وستاخ) یا گستاخ یا وثاق می نامیده اند,از واژه سرا بجای کلمه ی خانه در اصطلاح امروز آن, استفاده می شده است. در جنوب ایران اصطلاح خانه سرا ( به معنی سرایی با اتاق است) مرسوم بوده است.
  • کهن ترین خانه ها

          نشانه های به دست آمده از کهن ترین خانه سازی ها در جهان تا به امروز در گنج دره کرمانشاه یافت شده است که پیشینه آن به ده هزارو پانصد سال پیش می رسد

           قبل از ورود به شناخت انواع خانه ها وعناصر آن به مسایلی که در رابطه با خانه است می پردازیم:

  یکی از مسایل مهم مربوط به شهر سازی بوده و آن جهت قراگیری خانه یا رون است. این مربوط به آب و هوا, طرز  تابش جهت وزش( باد مطبوع, طوفان,گردوباد و غیره.....) ومکان قرار گیری و جنس زمین می شده است.

معماران ایرانی برای این کار از شکل شش ضلعی استفاده می کرده اند همانطوریکه می دانیم شش ضلعی شکلی است که نمی توان آنرا غلط کشید زیرا در ساخت آن از مثلث متساوی الاضلاع استفاده شده

کتاب قدیمی المسالک والممالک اصطخری, نقشه های ضمیمه دارد که در این نقشه ها علامت جنوب در بالای آن گذاشته شده است وجهت مخالف آن شمال است. در اصل این شکل از این یک شش ضلعی بدست آمده که در رئوس مستطیل داخل آن شمال و جنوب قرار می گرفته است.

با همین روش در ایران سه رون را درنظر می گرفته اند:

  • رون راسته
  • رون اصفهانی
  • رون کرمانی

رون راسته

در رون راسته مستطیلی که در داخل شش ضلعی قرار می گیرد جهت شمال شرقی_ جنوب غربی دارد.

در شهرهای مرکزی ایران مثل تهران, یزد, جهرم و شهر تبریز در شمال غربی ایران و برخی شهرهای دیگر از رون استفاده می شده است. جهت این رون تقریبا مواجه با قبله است.

 

 

رون اصفهانی

جهت شمال غربی_ جنوب شرقی دارد و در اصفهان, اسختر, تخت جمشید و فارس این رون را داریم. در اصفهان معمار بزرگ احمد اصفهانی, پیچش ایوان مسجد امام با میدان نقش جهان را که حدود 45 درجه اختلاف دارد(خود میدان رون اصفهانی است ولی مسجد رو به قبله است)

 

 

رون کرمانی

رون کرمانی جهتی غربی_ شرقی دارد وشهرهایی مثل کرمان, همدان ابادیهای آدربایجان غربی و....... بطور مثال در کرمان جهت شرقی_غربی است و طوفانی بنام طوفان سیاه دارد که اگر شهرجهت دیگری می داشت خانه غیر قابل استفاده می شد.