پاورپوینت مرمت خانه تیزنو دزفول

پاورپوینت مرمت خانه تیزنو دزفول

پاورپوینت مرمت خانه تیزنو دزفول

.

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود پاورپوینت با موضوع مرمت خانه تیزنو دزفول

 

 در قالب ppt ودر82 اسلاید، قابل ویرایش

برشی از متن تحقیق: 

خانه قديمي تيز نو

اين خانه در ضلع شرقي ميدان اصلي مركز محله قلعه واقع ميباشد. پيكره و كالبد اصلي خانه متعلق به دوره صفويه است كه تغييرات عمده‌اي در دوره قاجار و اوايل پهلوي بخود ديده است.

در ايام جنگ تحميلي به دليل اصابت موشك به محله قلعه و همچنين تغييرات اساسي در شبكه ارتباطي محله توسعه شهرداري و به موازات تخريب بخشي از ميدان مركز محله بخشهاي شمالي و غربي خانه دچار تغييرات گرديده بطوريكه ساباط جلوي خانه تخريب و وضعيت ضلع شمالي آن دگرگون گرديد. قسمت غربي بازسازي كامل گرديده و بخش شمالي كه ورودي اصلي نيز در حال حاضر از اين قسمت ميباشد نيز دچار تغييرات عمده‌اي شده است.

وضعيت موجود بنا:

اين خانه به شيوه اصفهاني ساخته شده و يك ايوانه است مصالح بنا عمدتاً از آجر و خشت ميباشد و بخش الحاقاتي ايوان فوقاني جنوب شرقي با تيرآهن مسقف گرديده است.

اين خانه داراي حياط مركزي و شبستان اصلي ميباشد كه در زير مجموعه فضاهاي ساخته شده شوادان قرار گرفته است.

ورودي شوادان از كف حياط اصلي است. دو راه پله نيز در بخشهاي شرقي و غربي فضاي داخلي ارتباط با طبقه فوقاني را ميسر ميسازد.

فضاي اصلي خانه درون‌گرا بوده و داراي يك ايوان اصلي در طبقه همكف و دو ايوان فرعي در طبقه فوقاني است. در جلوي ايوان اصلي در گذشته يك ديوار اسپر الحاقي احداث شده كه فضاي داخلي آنرا بصورت اتاقي درآورده است.

ورودي اصلي خانه از سمت ميدان محله قلعه بوده كه بعدها با تخريب بخش شمالي و ساباط جلوي آن در حال حاضر تردد از ورودي شمالي انجام مي‌گيرد.

تزئينات اين خانه تماماً از نوع خوون آجري بوده كه عمدتاً بر روي پيشاني ايوان اصي و فريزها و طاق‌نماها ايجاد شد‌ه‌اند. اين خانه از گزند آسيبهاي زمانه به دور نمانده و آسيبهاي فراواني بر پيكره آن وارد شده كه در جاي خود و بصورت گسترده بدان خواهيم پرداخت.

فضای اصلی خانه درونگرا بوده و دارای یک ایوان اصلی در طبقه همکف و دو ایوان فرعی در طبقه اول است. کفسازی حیاط با استفاده از آجرهایی با ابعاد ۲۰٫۲۰٫۳ صورت گرفته است. بنا دو طبقه بوده و طبقه همکف آن به واسطه ۴ پله از سطح حیاط بالاتر می‌باشد. در جلوی ایوان اصلی و اتاق‌های طبقه همکف صفه قرار دارد.
در نماهای داخلی و بیرونی این بنا در قسمت بالای طاقها با استفاده از آجر خوون چینی های زیبا و ظریفی با طرحهای متنوع اجرا گردیده که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
نمای ایوان اصلی با ارسی مسدود شده بود که تابش نور خورشید به قطعه شیشه های رنگی ارسی تلألو زیبایی را در ایوان به وجود می آورده است. در دو طرف ایوان اصلی اتاقهای کوچکی قرار دارد که به آنها “غلام گردش یا گوشوار” گفته می‌شود.